16 Haziran 2016

#nedensomontüketmeli

News

Somon Balıgının Faydaları Nelerdir?

Birçok kişi çok lezzetli bir balık olduğu için somon tüketmektedir. Ancak birçok kişi de bu balığın sağlık yararları hakkında fazla bilgi sahibi değildir. Bu makalede bu balık ve yağının sağlık açısından yararları hakkında bazı bilgiler verilmektedir.

Somon, sadece protein açısından zengin bir kaynak değil, aynı zamanda Omega-3 yağ asitleri açısından da zengin olan bir soğuk su balığıdır. İnsanlar bu balığı pişirmeyi çok sevmektedir; çünkü inanılmaz derecede çok yönlüdür.  Haşlama, buğulama, ızgara, hatta çiğ bile tüketilebilir. Omega-3 yağ asitleri, vücudumuz tarafından üretilemez, bu yüzden yediğimiz besinlerden alınması gerekmektedir. Bu balık Omega-3 yağ asitlerinin en iyi kaynaklarından biridir.

 • Devamını Oku
 • Somonun Sağlık Açısından Faydaları:

  Beslenmenize mutlaka dahil etmeniz gereken bu balığın, sağlık açısından birçok faydası vardır. Bilindiği üzere bu balık, gerek Omega-3 yağ asitleri, gerek ise kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde yardımcı olan Niasin ve B12 vitamini bakımından zengindir.

  - Somon balığında mevcut olan Omega-3 temel yağ asitleri, vücutta biriktiği zaman kalp hastalıkları riskini arttıran Trigliserid seviyelerini düşürmeyi sağlar.
  - Düzenli olarak somon balığı tüketmek pankreas, kolon, ağız ve mide kanserlerini önlemeye yardımcı olacaktır. Ayrıca, yemek borusu ve midenin hassas mukoza tabakalarını korumaya yardımcı olur.
  - En önemli sağlık yararlarından biri de kolorektal kanser riskini düşürmeye yardımcı olmasıdır.
  - Pulmoner emboliye karşı vücudu korumada yardımcı olur. (Pulmoner emboli bir kan pıhtısının akciğerin ana damarlarından birini tıkamasıdır)
  - Lösemi, multipl miyelom ve non-Hodgkin lenfoma risklerinin azaltılmasında etkilidir.
  - Yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve insüline karşı vücudun tepkisini artırır.
  - Düzenli tüketimi, yaşa bağlı makula dejenerasyonu başlangıcından vücudu korur.
  -Somon balığı Omega-3 yağ asitleri ve amino asit içerdiği için, kuruluk ve göz yorgunluğunu önlemede yardımcı olur.
  - Son araştırmalar somon ve uskumru gibi yağlı balıkları tüketen kadınların meme kanserine yakalanma risklerinin çok daha düşük olduğunu göstermiştir.
  - Uyluk ve bacak damarlarında gelişen kan pıhtılarının çok şiddetli ağrıya neden olduğu, derin ven trombozu denilen durumun önlenmesinde yardımcı olur.
  - Bu balıkta bulunan Omega-3 yağ asitlerinin anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Böylece güneş yanığını önlemeye yardımcı olur ve cilt kanseri riskini düşürür.

  Yukarıda belirtilen yararlarının yanı sıra, aynı zamanda diyet süreçlerinde, kilo vermeye çalışan kişilere de yardımcı olur. İçerdiği yüksek protein, düşük yağ oranı ve vücut tarafından şeker emilimini kolaylaştırması kilo vermeyi sağlar. Sağlıklı, parlak bir cilde sahip olmak için önemli olan kalsiyum, fosfor, demir, selenyum gibi minerallerin yanı sıra A, B ve D gibi vitaminler açısından zengindir. Omega-3 yağ asitlerinin bir başka önemli sağlık yararı ise Alzheimer hastalığı ve yaşa bağlı olarak algıda düşüş gibi algı problemlerini önlemeye yardımcı olmasıdır.

  Kaynak: Tülay Arsoy
Bizi Takip Edin
12 Şubat 2016

#isimiziasklayapiyoruz

Bizi Takip Edin
03 Haziran 2015

#tanidikmelodiler

News

Bizce müzik; hatıraları anımsamak, güzel anları ölümsüz kılmak için olmazsa olmazdır. Dalyan'da paylaştığınız anları daha keyifli kılmak için müziklerimizi özenle seçiyoruz.

"Hayat paylaştıkça güzel" felsefesini seviyoruz, bu yüzden istediğiniz zaman müziklerimizi sizinle paylaşıyoruz.

Bizi Takip Edin
01 Ocak 2015

#dalyanbalik10yasinda

News

2005 yılında açıldık denize, oltamızı, ağımızı attık, anlatacak hikayeler biriktirdik. O zamandan bu yana; güzel anlarınızı lezzet ile birleştirmek, taze deniz mahsullerini doyumsuz tatlara dönüştürmek için buradayız.

Sizlere en iyi, en kaliteli hizmeti sunmak için sürekli kendimizi geliştiriyoruz. İyi ki varsınız, sizinle büyüyoruz.

Bizi Takip Edin